ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuklarda İdrar Kaçırma Neden Olur? Tedavi Yöntemleri ve Tavsiyeler

Çocuklarda idrar kaçırma durumu enürezis noktürna olarak adlandırılır. Çocukluk döneminde sıklıkla görülen boşaltım sistemi problemlerinden biridir. Çocukların hemen hemen hepsi, tuvalet eğitimi ile birlikte mesane kapasitesinin büyümesi sonucunda 2 – 4 yaş aralığında idrarlarını tutabilmektedirler. Çocukların gece altını ıslatma problemi, genel olarak mesane kapasitesinin gelişmesindeki gerileme sonucu karşılaşılan bir durumdur. Yani çocuklarda idrar kaçırma sorunu, çocuğun büyümesi ile ortadan kalkacaktır. Çünkü yapılan araştırmalara göre 3 yaşındaki çocukların % 40’ı altını ıslattığı halde 5 yaşına geldiklerinde bu oran % 20’lere kadar düşmektedir. 6 yaşına geldiklerinde ise % 10’a kadar düşmüştür.

 

Erkek çocukları, kız çocuklarına göre daha sık bu sorunla karşı karşıyadır. İdrar kaçırmanın nedenleri ise fizyolojik ya da duygusal olarak karşımıza çıkabilir. Sıvı alımının azaltılması gibi değişiklikler ile bu sorun çözülememektedir. Bu yüzden çocuğunuz bu sorunları yaşıyorsa, uzmana danışmak en önemli noktalar arasında yer alır.

 

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorununun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda idrar kaçırmanın tedavisi şu şekilde verilmiştir:

 • Üroterapi: İlaç ya da cerrahi herhangi bir müdahale olmadan üriner sistemin tedavisi uygulanır. Bu tedavi yönteminde 2 yol izlenmektedir. İlk yol standart tedavi olarak bilinir. Bu tedavide çocuğun idrarını yapma alışkanlıkları için bir eğitim verilmektedir. İkinci yol ise fizyoterapi, alarm tedavisi ve biyofeedback yöntemleri kullanılarak tedavi etmek amaçlanır.
 • Eğer ki çocuğunuzda idrar kaçırma sorunu varsa, bu soruna ek olarak başka rahatsızlıklar yaşaması halinde bu rahatsızlıkların tedavisi yapılabilir. Bu sayede her iki sorun da ortadan kaldırılmış olur. Bu sorunlardan bazıları ise kabızlık ve idrar yolları enfeksiyonu olabilir.
 • İlaç tedavisi uygulanır.
 • Bu sorunu yaşayan çocuklara son olarak cerrahi işlemler uygulanır. Mesane büyütme, boşaltmayı kolaylaştırma ve idrar kaçırmayı engelleyen ameliyatlar yapılabilmektedir.

Gündüz İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Gündüz idrar kaçırma problemlerinin sebebi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerin temeli olarak pevik taban kasların fonksiyon bozukluğudur. Gündüz çocuklarda idrar kaçırma sorununun nedenleri şu şekilde verilmiştir:

Aşırı Aktif Mesane

Bu problemde, dolum aşaması esnasında mesane kaslarının çok sık bir şekilde kasılması durumu vardır. Bu soruna sahip çocuklarda idrar yapma isteği birden gelir. Genellikle çocuklarda görülen ani sıkışmalarda ayaklarını çaprazlama ve topuklar üzerinde durma gibi davranışlar gözlenebilmektedir. Aynı zamanda bu çocuklarda çok acil bir şekilde idrar yapma ihtiyacı olup çok az idrar yaptıkları gözlenir. Sık bir şekilde tuvalete gidebilirler.

Disfonksiyonel İdrar Yapma

Bu sorunda genel olarak aktif mesane ile beraber idrar yapma esnasında istemli anüs çevre kaslarının anormal bir şekilde kasılması gözlenir. Çocuk, idrarını yaptığı sırada pelvik taban kaslarının kasılması nedeni ile kesik kesik idrar yapar. Bu yüzden mesanede idrar kalmasına bağlı olarak gelişen idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık problemleri bu çocuklarda gözlenebilir. Aşırı aktif mesane rahatsızlığı tedavi edilmez ise mesanenin işlevsel bozukluklarına ve böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Az Aktif Mesane

Bu sorun ile karşı karşıya olan çocuklarda, idrar yapmak için gerekli olan mesane kaslarının yetersiz olması durumu söz konusudur. Çoğunlukla çocuklarda karın kaslarını sıkarak ya da mesanelerinin üstüne ellerini bastırarak idrar yapmaya çalıştıkları gözlenir. Bu çocukların mesane kapasiteleri, olması gereken büyüklükten tam olarak %150 daha fazla olmaktadır. Bu sorunu yaşayan çocuklar, günde 3 kereden daha az tuvalete gider. İdrar yapıldıktan sonra mesane içinde idrar kalmasında dolayı idrar yolu enfeksiyonu hastalığı görülebilir.

İdrar Yapmayı Erteleme

Bazı çocuklar tuvalete gitmeyi bazen erteleyebilir. İşemeyi bu şekilde erteleyen çocuklarda pelvik taban kaslarına fazla yük binmesinden kaynaklı olarak gelişen kasların işlevleri bozulmaktadır. Mesanede idrar kalmasından dolayı ise idrar yolu enfeksiyonu hastalığı gözlenebilir.

Kabızlık

Dışkı olan bağırsaklar, mesaneyi sıkıştırarak sık idrara çıkma hissi verebilir.

Gülerken İdrar Kaçırma Durumu

Bu sorun çok nadir görülmektedir. Çocuklar, gülerken idrarının neredeyse tamamını boşaltabilir. Genellikle bu çocuklardaki pelvik taban kaslarının zayıf olmasından kaynaklı olarak gerçekleşen bir sorundur.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu için Verilen Tavsiyeler Nelerdir?

Çocuklarda idrar kaçırma problemi için yapılması gerekenler şu şekilde verilmiştir:

 • İdrar kaçırma sorunu yaşayan çocukların sıvı alımı düzene oturtulmalıdır. Aynı zamanda akşam yemeğinden sonra gazlı içecek, meyve suyu ve çay – kahve gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
 • İdrar kaçıran çocukların gece uykuya daldıkları süreden yaklaşık olarak 2 saat sonra uyandırılarak tuvalete götürülmeleri ve gündüz ise 3 – 4 saatte bir tuvalete götürülmeleri çocuğun bu sorunu yaşamasını engelleyecektir.
 • Çocukların gece tuvalete kolay bir şekilde gidebilmeleri için tuvalete giriş yolunda herhangi bir engelin olmamasına özen göstermelisiniz.
 • İdrar kaçırma problemi yaşayan çocukların altı, gece bezle bağlanmamalıdır. Eğer ki bu çocukların altı özellikle gece yatarken bağlanırsa çocuğun gece çok rahat davranmasına sebebiyet verilebilir.
Çocukların Gece Alt Islatma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda gece alt ıslatma sorununun sebepleri şu şekilde verilmiştir:

 • Genetik: Gece uykuda idrar kaçırmanın en önemli nedenlerinden biri, genetiktir. Anne – babanın küçüklüğünde de alt ıslatma problemi olmuşsa çocuklarında da idrar kaçırma problemi görülmesi muhtemeldir.
 • Obezite: Fazla kilosu olan çocuklarda idrar kaçırma problemi görülme olasılığı fazladır.
 • Gece nefes alma sorunu olan çocuklarda da çocuklarda idrar kaçırma nedenleri arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu